Sepet

Zippo.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Zippo'nun eserimi kullanma hakkı var mı?

  Size ait olan, kendiniz için veya başka birine hediye etmeyi düşündüğünüz bir çakmağa yerleştireceğiniz tasarım/resmi/çizimi gönderirseniz, gönderilen sanat eserinin (ki bu size ait bizim tasarım/resim/çizim olmalıdır) tüm haklarını elinizde tutarsınız, ancak ZIPPO'ya, ZIPPO'nun resmini çakmaklarına koymasına veya diğer ürünlere koymasına izin verecek şekilde, münhasır olmayan sınırlı bir lisans vermiş olursunuz.

   

  Özelleştirilmiş bir çakmak üzerinde kabul edilemez olan tasarım/resim/çizim nedir?

  En basit cevapla, tasarım/resim/çizim ürününüzün bir başkasına ait olmaması, rahatsız edici olmaması veya küçük çocuklara hitap edecek unsurları olmaması gerekir.

   

  Gönderdiğim resim telif hakkına sahip değilse ne olur?

  Telif hakkı bildirimi bulunmuyor olsa bile hemen hemen tüm eserler telif hakları ile korunmaktadır. Size ait olmayan eserleri (tasarım/resim/çizim) kullanmak için eser sahibi tarafından yazılı izin alınması ve bu iznin ZIPPO'ya gönderilmesi gerekir.

   

  İnternet'te bulunan (arama motorları, sosyal medya vs..) bir resmi kullanabilir miyim?

  Hayır. Bir resim, İnternet'te olduğu için bunun bir kamu malı olduğu veya sizin kullanımınıza sunulabileceği anlamına gelmez. Eserin sahibi size eseri açıkça bir lisans vermemiş veya kamusal alanda (ki nadiren) izin vermedikçe, çalışmayı kullanamazsınız. İnternet'te bir resim yayınlayan ve onu kullanmakta özgür olduğunuzu iddia eden bir kişinin, resmi ilk etapta gönderme hakkına sahip olmayabileceğini de unutmayın. Böylece, resmi kullanmanız, gerçek telif hakkı sahibinin veya bir kişinin tanıtım hakkı veya mahremiyet haklarını çiğneyebilir.

    

   Ünlü bir kişinin veya şirket logosunun fotoğrafını çekersem, bunu özelleştirilmiş çakmağımda kullanabilir miyim?

   Hayır. Bir kişinin, ürünün, markanın veya logonun fotoğrafını çekmek, size bu resmi/fotoğrafı içeren bir ürün satma hakkını vermez. Bir fotoğrafta/resimde iki ayrı fikri mülkiyet hakkı vardır:

   1. Fotoğrafın kendisinde bulunan telif hakkı, genelde fotoğrafı çeken kişinin mülkiyetinde olan telif hakkı.

   2. Fotoğrafın konusuyla ilişkili olan, üzerinde gösterilen kişi, ürün veya marka gibi marka hakkı veya tanıtım hakkı. Fotoğrafla birlikte ürün sipariş edebilmek için fotoğrafın konusundan (veya markanın sahibinden) açık izni almalısınız.

      

     Benim eserim (tasarım/resim/çizim) üçüncü bir kişinin sanatına dayanıyor. Bu uygun mu?

     Genel olarak söylemesekte. Başka birinin önceki çalışmasından elde edilen resim (yani, "türev çalışma"), söz konusu eserin sahibinin haklarını muhtemelen ihlal edecektir. Başka birinin eserine dayanan bir tasarım yaratıyorsanız, muhtemelen orijinal resmin sahibinden izin almalısınız. Bununla birlikte, eğer gerçekten yeni bir sanat eseri yaratmak için başka birinden esinlenmiş olsaydınız, o zaman diğerinin telif hakkını ihlal etmemelisiniz. Bununla birlikte, başka bir kişinin eserine dayanan herhangi bir resmi kullanmaya başlamadan önce bir avukata danışmalısınız. 

      Parodi kabul edilebilir mi?

      Zippo genelde parodi resimlerini kabul etmez ve bu tür resimlerin çakmaklarında veya diğer ürünlerinde kullanılmasını kabul etmeyecektir 

        

       Kırpıntı Resim (Clip Art) veya stok fotoğrafları kullanabilir miyim?

       Clip Art (Kırpıntı Resim), stock photos (stok fotoğraflar), fotoğraf koleksiyonları veya grafik programları, size genellikle ürün satma hakkını vermeyen lisans sözleşmelerini içerir. Görüntüleri kullanıp kullanamayacağınızı belirlemek için lisans sözleşmesine ve avukatınıza danışmalısınız ve sonrasında onay için Zippo'ya bir lisans anlaşması göndermeniz gerekecektir.

        Özel bir çakmağın kargo gönderimini hızlandırabilir miyim?

        Ürünün hazırlanma süresi genellikle 3-5 iş günüdür, bu süre daha da uzayabilir. Bu yüzden, Zippo genellikle hızlı gönderimi kabul edemez.