Sepet

Zippo.com.tr

Tarih Kodları

Zippo Alt Damga

Zippo Çakmağınızın Tarih Kodu

Çoğu koleksiyon ürününde olduğu gibi Zippo çakmağın üretim tarihi de değerini sıklıkla etkilemektedir. Her Zippo rüzgâra karşı dayanıklı çakmağın tabanında bulunan değerli bilgi, üretim tarihini belirlemenize yardımcı olabilir. 1950’lerin ortalarından itibaren üretilen her Zippo çakmağın tabanına tarih kodu atılmaya başlanmıştır. Bunun ilk baştaki amacı kalite kontroldür. O zamandan bu yana tarih kodu Zippo koleksiyoncuları için çok değerli bir araç haline dönüşmüştür. 1933 ve 1957 yılları arasında üretilen çoğu çakmak, tarz ve model ve patent veya bekleyen patent işaretlerinden tanınabilir.

Altındaki mühürde “Zippo” kelimesinin görünmesi de tarihle ilgili ipucu vermektedir. Aşağıda görebileceğiniz gibi üç temel değişiklik yapılmıştır. 1933 yılı ile 1950’lerin ortaları arasında Zippo kelimesi, kitap yazısıyla ve büyük harflerle basılıyordu. Zippo’nun el yazılı logosu, 1940’ların ortalarında geliştirilmiştir ve 1955 yılı civarında çakmak tabanındaki mühre dahil edilmiştir. 1970’lerin sonlarında logo yeniden tasarlanmıştır. 1980 yılında tabandaki mühre dâhil edilmiştir.

Tarihi Zippo Logosu


Tarih Kodları

Zippo kurucusu George G. Blaisdell için kalite kontrol olarak başlayan şey, koleksiyoncuların rüyasına dönüşmüştür. Tamir için verilen çakmakların herhangi birindeki potansiyel deseni tanımak için, Zippo çakmağın tabanına bir dizi işaret kodlanmıştır. 1950’lerden bu yana bu işaretler, çoğu Zippo çakmağın üretim tarihinin doğru bir şekilde bilinmesini olanaklı kılar.Mevcut Tarih Kodu Sistemi

Mevcut tarih kodu sisteminde, üretim ayını ve yılını belirlemek için  bir harf ve iki haneli rakam kullanılmaktadır.

  • A ile L arasındaki harfler ayları temsil etmektedir (Ocak için A, Şubat için B vb.)
  • İki haneli rakam, üretim yılına tekabül etmektedir – 2014 için 14, 2018 için 18

Zippo Regular Çakmak Tanıma Kodları

Classic Lighter Date Codes

Zippo Slim Çakmak Tanıma Kodları

Slim Lighter Date Codes

Dünyaca Ünlü Garanti

Blaisdell'in "Ya çalışır ya da biz ücretsiz olarak tamir ederiz™" mottolu koşulsuz ömür boyu garantisi, günümüzde, her Zippo rüzgâra karşı dirençli cep çakmağını kapsamaktadır.

Zippo çakmağınızın tamir edilmesi gerekiyorsa, talimatlar için lütfen tamir sayfamızı tamir sayfamızı ziyaret ediniz.

Çakmağınız Yeni Gibi Çalışmaya Devam Etsin!